Sieć mesh Wi-Fi – czym jest i jak działa?

Właściciele większych domów oraz powierzchni firmowych najczęściej napotykają problem z optymalizacją internetu przy połączeniu bezprzewodowym (wi-fi). Wynika to z tego, że większość routerów nie radzi sobie z zagospodarowaniem dużych przestrzeni. Sygnał nie przebija się przez ściany lub staje się wyraźnie słabszy wraz ze zwiększeniem odległości. W takich przypadkach warto rozważyć rozbudowanie sieci wewnętrznej o tak zwany system mesh Wi-Fi.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań urządzenia z systemem mesh Wi-Fi wykorzystują dwa lub więcej połączonych ze sobą routerów. Dzięki temu zapewniają doskonałą jakość sygnału na terenie całego obiektu i tworzą wiele źródeł sygnału w ramach jednej sieci. Dlaczego warto przemyśleć takie rozwiązanie?

Wi-Fi mesh – idealne w dużym domu!

Rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w przypadku lokali o dużej powierzchni – w szczególności, jeśli posiadają one kilka kondygnacji, a także podzielone są grubymi ścianami działowymi. Wi-Fi mesh to sprzęt dla domów o powierzchni co najmniej 250 m2. Jednak nie tylko – skorzystają na tym również użytkownicy mieszkający w starszych, ceglanych budynkach, posiadających grube ściany blokujące sygnał.

Kolejną kwestią jest to, że mesh to sposób na podłączenie sieci bezprzewodowej w domu bądź mieszkaniu o nietypowym układzie pomieszczeń. Dodatkowo, jeśli na Twojej posesji znajdują się co najmniej dwa piętra, Wi-Fi mesh może się okazać niezbędne do tego, aby internet działał na każdym z nich z taką samą prędkością. W przypadku standardowych routerów w takich sytuacjach w niektórych miejscach pojawiają się tzw. martwe strefy wi-fi. Oprócz tego zasięg będzie ograniczony.

Czym charakteryzują się poszczególne urządzenia?

Routery typu mesh zaprojektowano w taki sposób, aby okrywały dom bądź mieszkanie siatką w postaci wysokiej jakości „pola” wi-fi. Zasięg w każdym miejscu powinien być dzięki temu taki sam. Zapewniają więcej możliwości niż jeden, standardowy router. Sieć mesh działa niczym kilka oddzielnych routerów w domu, które tworzą jedną większą. Dodatkowo każde z urządzeń w ramach mesh ma prostą konfigurację. Pozwala ona zlikwidować wspomniane martwe miejsca wi-fi i wzmocnić sygnał zasięgu.

Jak działa system mesh?

Routery tego typu transmitują sygnały wi-fi z głównego urządzenia do pozostałych. Przypominają w tym kontekście tradycyjne routery. Jednak systemy mesh mają więcej punktów dostępu. Jeden łączy się z modemem i działa jako router główny, natomiast każdy następny przechwytuje sygnał z routera i przekazuje go ponownie.

Ponadto wiele nowszych routerów można ustawić w tryb mesh. Pozwala to nieco zaoszczędzić. Wystarczy w takiej sytuacji włączyć tę funkcję w ustawieniach, a następnie dokupić kilka dodatkowych tzw. satelit, które pozwolą nam na stworzenie sieci mesh.

Jakie zalety wynikają z systemu Wi-Fi mesh?

Przede wszystkim na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo. Producenci dbają o to, jak zabezpieczyć sieć wi-fi. Wszystkie certyfikaty pozostają w najwyższym standardzie i aktualizowane są regularnie. Na drugim miejscu znajduje się natomiast silny sygnał i zwiększony zasięg. Systemy typu mesh pozwalają na bardzo proste zarządzanie siecią. Działają całkowicie automatycznie, a przez to są łatwiejsze do konfiguracji.

Dla przykładu z poziomu aplikacji mobilnej można zmienić ustawienie zarówno całego układu, jak i poszczególnych urządzeń. Dedykowane aplikacje do Wi-Fi mesh posiadają także funkcję odcinania dostępu wybranym urządzeniom, jak również testowania jakości połączenia w różnych miejscach w domu. Dzięki temu można wykluczyć wspomniane martwe punkty wi-fi.

Czy faktycznie potrzebuję systemu mesh?

To zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Największą wadą technologii mesh jest bowiem jej cena. Podstawowy router to koszt rzędu 200 zł. Natomiast cały system, w zależności od stopnia rozbudowania, może kosztować nawet 1000 złotych.

Masz pytania? Napisz do nas