Ostrzeżenie przed zagrożeniem internetowym

Zagrożenia w internecie – jakie niebezpieczeństwa czyhają na użytkowników sieci?

Internet to znakomite narzędzie wykorzystywane do pracy, nauki i zabawy. Bez dostępu do sieci nie wyobrażamy sobie życia w dzisiejszych czasach. Jednak niesie on za sobą również wiele niebezpieczeństw, na które warto uważać. Zagrożenia czyhają nie tylko na najmłodszych użytkowników. Tak naprawdę każdy z nas narażony jest na działania cyberprzestępców.

Z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się korzystanie z sieci?

Malware, czyli złośliwe oprogramowanie to jedno z największych niebezpieczeństw, które czyha na użytkowników internetu. Hakerzy każdego dnia prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i lepszych wirusów, które mogą wkraść się do naszych urządzeń i wydobyć z nich najważniejsze dane na nasz temat. Wyróżnia się m.in.:

  • ransomware – oprogramowanie, które blokuje dostęp do komputera jemu właścicielowi,
  • spyware – oprogramowanie szpiegujące, którego zadaniem jest śledzenie aktywności danego użytkownika w sieci,
  • robaki komputerowe – programy, które replikują się i rozprzestrzeniają w ekspresowym tempie,
  • adware – wirus wyświetlający zarówno w przeglądarce, jak i na pulpicie komunikaty reklamowe. Mogą występować w postaci banerów, pop-upów, czy pasków narzędzi. Takie oprogramowanie nie jest zwykle szkodliwe, jednak jest bardzo irytujące niczym SPAM.

SPAM i Phishing

SPAM to znane wszystkim zjawisko polegające na zapełnianiu skrzynki odbiorczej niechcianymi mailami. Mogą one być nieszkodliwe i mieć wyłącznie charakter reklamowy. Pojawiają się jednak również niebezpieczne odmiany SPAM-u, których zadaniem jest wysyłanie wiadomości zawierających zakażone wirusami linki, bądź załączniki.

SPAM może być także powiązany z Phishingiem. Jest to technika polegająca na wprowadzaniu użytkowników w błąd, aby osiągnąć różne korzyści – najczęściej majątkowe. Cyberprzestępcy w tym przypadku podszywają się za różne instytucje, np. banki, ZUS czy dostawców energii elektrycznej i wysyłają do użytkowników np. upomnienia o uiszczeniu rachunków. Wywieranie presji czasu oraz świadomość zaległości w płatności sprawia, że szantażowane osoby najczęściej poddają się i wpłacają pieniądze na konta oszustów.

Na co jeszcze uważać w sieci?

Jeśli jesteś stałym użytkownikiem sieci, uważaj także na takie zagrożenia jak: fałszywe sklepy internetowe. Nieprawdziwe sklepy działają wyłącznie po to, aby okradać nas z pieniędzy. Nie wierzmy także wszystkiemu, co pojawia się w internecie. Mowa tutaj o podszywaniu się pod różne osoby przez oszustów. Nierzadko może okazać się, że osoba z ogłoszenia matrymonialnego tak naprawdę nie istnieje, choć wydawała się idealnym materiałem na partnera.

Internet jest także pełen fake newsów i hejtu. O ile większość osób potrafi odróżnić kłamstwo od prawdy, zarówno młodszym, jak i starszym użytkownikom przychodzi to z trudem. Pamiętajmy również o tym, że internet może być bardzo niebezpieczny dla dzieci. Sprawdzajmy, jakie strony odwiedza nasza pociecha oraz z kim ma kontakt w social mediach. Dzieci narażone są na wiele nieodpowiednich dla nich treści, m.in. pornograficznych, czy przemocowych.

Jak uchronić się przed zagrożeniami w sieci?

Każdy użytkownik sieci powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania w sieci. Czujność to podstawa. Niezwykle ważny jest również dobry program antywirusowy. Pamiętajmy także o regularnych aktualizacjach systemu, tworzeniu trudnych do rozszyfrowania haseł oraz pobieraniu plików wyłącznie z wiarygodnych i dobrze znanych nam źródeł. Jeśli chodzi o najmłodszych użytkowników sieci, niezbędne jest monitorowanie poczynań dzieci w sieci oraz włączenie trybu kontroli rodzicielskiej w przeglądarce.

Masz pytania? Napisz do nas