Co warto wiedzieć o sieci bezprzewodowej Wi-Fi?

W dzisiejszych czasach większość użytkowników korzysta z połączenia internetowego za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Jest to dobrze znana technologia, jednak wiele osób nie wie, jak funkcjonuje oraz co wpływa na jej zakłócenia. Dowiedz się, co warto wiedzieć o bezprzewodowej sieci Wi-Fi i jak zwiększyć jej wydajność.

Czym jest sieć Wi-Fi?

Skrót Wi-Fi rozwija się jako Wireless Fidelity. Jest to grupa standardów radiowej sieci bezprzewodowej, które zostały rozpowszechnione przez firmę Wi-Fi Alliance. Technologia ta umożliwia komunikację takich urządzeń jak: komputery, sprzęty mobilne, drukarki czy AGD i RTV. Jak działa Wi-Fi? Łączność odbywa się poprzez wykorzystanie fal radiowych, które są odbierane i modulowane przez router, a następnie interpretowane przez dane urządzenia odbiorcze. Sprzęty te muszą być zgodne ze standardami IEEE 802.11.

Jak połączyć się z siecią Wi-Fi?

Połączenie się z siecią Wi-Fi jest banalnie proste. Wystarczy w danym urządzeniu – laptopie czy smartfonie – znaleźć daną sieć, która obejmuje nasze mieszkanie i kliknąć „Połącz”. Zazwyczaj wymagane będzie także podanie hasła (a ze swojej strony wysoce rekomendujemy, aby zabezpieczać swoje sieci wewnętrzne hasłem). Każdy sprzęt może połączyć się z siecią Wi-Fi, o ile jest wyposażony w kartę sieciową. Zasięg Wi-Fi w domu czy np. restauracji może obejmować obszar nawet 100-200 metrów. Nierzadko zdarzają się jednak sytuacje, w których nawet pomimo bliskiej odległości od routera, sygnał jest bardzo słaby. Przez to nie jesteśmy w stanie wykonywać nawet najmniej skomplikowanych działań w sieci. Dlaczego tak jest i jak rozwiązać ten problem?

Co zakłóca sygnał Wi-Fi?

Zwykle przyczyną ograniczonego zasięgu i wydajności działania Wi-Fi jest położenie routera. Umiejscowienie go w domu ma kluczowe znaczenie dla jego optymalnego działania. Najlepiej ustawić go w centralnej części mieszkania, tak aby zapewnić każdemu domownikowi dostęp do routera i swobodne korzystanie z internetu. Należy ponadto pamiętać, że urządzenie nie powinno być zamknięte w szafce, ustawione obok metalowych przedmiotów ani wsunięte np. pod biurko. Warto również mieć na uwadze, na jakiej wysokości będzie znajdował się router. Dobrym wyjściem jest ustawienie go na wysokości ok. 1,5 m nad ziemią, np. na szafie czy półce.

Co jeszcze wpływa na zakłócenie sygnału Wi-Fi?

Na zakłócenie sygnału Wi-Fi wpływ ma także sprzęt elektroniczny. Mowa tutaj o takich urządzeniach jak kuchenki mikrofalowe, elektryczne nianie, telewizory, głośniki bezprzewodowe, urządzenia bluetooth, kamery bezpieczeństwa czy inne sprzęty pracujące w paśmie o częstotliwości takiej samej jak Wi-Fi, czyli 2,4 GHz lub 5 GHz. Co ciekawe, na pracę Wi-Fi oddziaływać mogą także elementy dekoracyjne, umieszczone w domu. Za blokowanie sygnału odpowiadać może np. akwarium dla rybek czy lustro, które odbija sygnał. Wniosek jest jeden – zanim postawimy router na wybranej powierzchni, sprawdźmy najpierw, czy nie jest to miejsce ograniczone przez dekoracje, elementy architektoniczne bądź sprzęty elektroniczne.

Materiały budowlane a sygnał Wi-Fi

Jeśli wszystkie powyższe czynniki wpływające na osłabienie działania sieci bezprzewodowej wykluczymy, warto zastanowić się nad jeszcze głębszą I trudniejszą do wyeliminowania przyczyną problemu. Mowa tutaj konkretnie o materiale budowlanym, z którego zbudowane są ściany naszego domu. Badania wskazują, że najmniej tłumią sygnał panele drewniane, ale za to ściany betonowe, aluminiowa stolarka, a nawet kaloryfery mogą osłabiać sygnał aż do 90%, czyli praktycznie powodując szybki zanik zasięgu. Według różnych źródeł, materiały użyte na ściany, sufity i podłogi mogą ograniczać zakres wszelkich systemów bezprzewodowych w następującym przedziale:

  1. Ściany kamienne – strata 20 do 40%,
  2. Ściany drewniane i gipsowe – strata 5 do 20%,
  3. Beton zbrojony – strata 40 do 90%,
  4. Metal i stal – strata 90% do 100%.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi w domu? Skuteczne rozwiązanie od Fiberlink

Nie zawsze zmiana położenia routera okazuje się wystarczająca. Jeśli dysponujemy dużymi mieszkaniami lub domami o kilku kondygnacjach, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest opcja Wi-Fi+, dostępna w naszej ofercie. Nasi klienci mogą zdecydować się na 1,2 albo 3 dodatkowe punkty dostępowe, czyli routery Wi-Fi połączone kablowo głównym terminalem światłowodowym, które umieszcza się w dowolnych częściach domu. W efekcie niezakłóconym i wydajnym sygnałem Wi-Fi będzie można cieszyć się niezależnie od tego, gdzie aktualnie spędzamy czas.

Masz pytania? Napisz do nas