kobieta-robiaca-zakupy-przez-internet-fiberlink

Zakupy przez internet – na co zwrócić uwagę?

Sklepy internetowe z roku na rok mają coraz większe grono klientów. Nic w tym dziwnego. Ta wygodna forma zakupów przyciąga użytkowników ze względu na fakt, że nie musimy wychodzić z domu, a wybrane produkty zostaną dostarczone wprost pod nasze drzwi lub punktu odbioru, który sami wybierzemy. Sklepy internetowe kuszą jednak nie tylko konsumentów, lecz także oszustów, którzy czyhają na dane i pieniądze niczego nieświadomych klientów. Jak być bezpiecznym podczas zakupów w sieci? Podpowiadamy!

Bezpieczne zakupy w sieci – jak nie paść ofiarą oszustów?

W sieci możemy natknąć się na masę niebezpieczeństw, które mogą pozbawić nas m.in. oszczędności zgromadzonych na koncie. W ferworze zakupów, niestety, często zapominamy o podstawach bezpieczeństwa w sieci. Sprawdźmy, na jakie kwestie powinniśmy być szczególnie wyczuleni.

Wygląd sklepu, opinie i certyfikaty – podstawa bezpiecznych zakupów

Jeśli pierwszy raz natrafiliśmy na sklep internetowy z bardzo kuszącą ofertą, powinniśmy, zanim jeszcze umieścimy produkty w koszyku, sprawdzić jej wiarygodność.

  • Sprawdź wygląd strony internetowej – przyjrzyj się danej witrynie, zweryfikuj, czy nie zawiera żadnych rażących błędów językowych. Dlaczego? Wielu oszustów nikczemnie podszywa się pod polskie sklepy, nie kłopocząc się ich dokładnym wykonaniem. Rozejrzyj się także w poszukiwaniu danych kontaktowych, regulaminu i informacjami o zwrotach.
  • Opinie o sklepie – w sieci można znaleźć wiele stron internetowych, które zostały stworzone w celu zbierania opinii o różnych witrynach. Wpisz w wyszukiwarce nazwę danego sklepu i przekonaj się, co sądzą o nim wcześniejsi klienci.
  • Certyfikaty – wiele sklepów chwali się posiadaniem certyfikatów, np. „Dobra Marka”, „Rzetelna firma” itd. Nie jest to wyznacznik rzetelności danego sklepu, jednak jego obecność oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem może to być uczciwa firma.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów online?

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o zakupy internetowe, a także zwykłe korzystanie ze stron WWW, jest bezpieczne połączenie. Co to oznacza? Jeśli po otwarciu danej strony zobaczysz komunikat, że jest to niebezpieczna witryna, lepiej nie kontynuuj zakupów w tym sklepie. Zwracaj uwagę na małą kłódkę, umieszczoną w pasku adresu wyszukiwarki. Kiedy będzie szara lub podświetlona na zielono, będzie to znaczyło, że jesteś bezpieczny, a dana strona jest rzetelna.

Kolejna kwestia to płatności. Zawsze dokładnie sprawdzaj, jaki sposób zapłaty za produkty oferuje dany sklep. Na pewno masz już duże doświadczenie, jeśli chodzi o kupowanie online. Jeżeli zauważysz niespotykane sposoby płatności albo cokolwiek innego, co budzi Twoją niepewność, najlepszym rozwiązaniem będzie przerwanie zakupów.

Warto także zwrócić uwagę na opis aukcji. Mowa tutaj nie tylko o błędach językowych, lecz także podejrzanie niskiej bądź wysokiej cenie oraz specyfikacji wybranego produktu. Porównaj dany model z jego opisem na innych stronach, zrób rozeznanie również w cenach na innych portalach. Dzięki temu możesz ustrzec się oszustwa.

Zakupy online – zasada ograniczonego zaufania to podstawa!

Wykonując jakiekolwiek kroki w sieci, zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Co więcej, jeśli pierwszy raz robisz zakupy na danej stronie, wykonaj zrzuty ekranu oferty, procesu płatności, a także regulaminu i korespondencji ze sprzedawcą, jeśli taka miała miejsce. Dzięki temu zyskasz dowody w sprawie oszustwa, które przypuszczalnie może się wydarzyć. Pamiętaj, że zawsze lepiej zabezpieczyć się wcześniej, niż później nie uzyskać ani zwrotów kosztów, ani zamówionych produktów.

Masz pytania? Napisz do nas