Zdrowe oglądanie telewizji – to możliwe!

Oglądanie telewizji to świetna rozrywka dla całej rodziny. Niestety wiele osób twierdzi, że oglądanie telewizji ma negatywny wpływ na nasze życie i zdrowie. A jak jest naprawdę?

Przeciętny Polak spędza przed telewizorem ponad 4 godziny dziennie. Taka ilość czasu może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Ale jeśli spędzamy mniej czasu przed ekranem i rozważnie wybieramy program, nie musimy się martwić. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, aby oglądanie telewizji mogło być zdrowe? Przekonajmy się!

Odpowiednia pozycja ciała podczas oglądania telewizji

Niewłaściwa pozycja siedzenia może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia – obciąża kręgosłup, utrudnia oddychanie, zaburza proces trawienia i utrudnia krążenie krwi. Zasiadając przed telewizorem, wybierajmy pozycje półleżącą lub całkowicie się wyprostujmy i oprzyjmy plecy o kanapę. Unikajmy siedzenia na zbyt miękkich fotelach i na krawędziach siedziska. Nie podkurczajmy nóg i nie zakładajmy nogi na nogę. Jeśli mamy taką możliwość, oprzyjmy nogi na podnóżku – poprawi to krążenie krwi.

Właściwa odległość między telewizorem a kanapą

Aby oglądanie telewizji było zdrowe, telewizor nie może być ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od nas. Dodatkowo jego wielkość powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Generalna zasada mówi, że odległość od telewizora nie powinna być mniejsza niż dwukrotność szerokości ekranu, ale nie większa niż pięciokrotność. Zanim zamontujemy telewizor, sprawdźmy, w jakiej odległości od kanapy powinien się znaleźć. Optymalna odległość nie tylko będzie zdrowa dla naszych oczu, ale także pozwoli dostrzec wszystkie możliwości, jakie daje nam dana rozdzielczość. No i oczywiście nie przesadzajmy z poziomem głośności.

Należyte oświetlenie

Nie powinniśmy oglądać telewizji przy zgaszonym świetle – nasze oczy wtedy szybko się męczą, łzawią i szczypią. Powinniśmy więc zadbać o odpowiednie doświetlenie przestrzeni wokół telewizora. Źródło światła powinno znajdować się za ekranem, a nie obok czy nad. Pamiętajmy także o ustawieniu odpowiedniego kontrastu i poziomu jasności na ekranie telewizora.

Połączenie aktywności fizycznej z oglądaniem telewizji

Oglądanie telewizji to idealny czas na wszelką aktywnością fizyczną. Możliwości jest wiele. Możemy ustawić rowerek stacjonarny naprzeciwko telewizora i pedałować podczas ulubionego serialu. Możemy usiąść na piłce gimnastycznej i próbować utrzymać równowagę podczas oglądania telewizji. Świetnym pomysłem jest także krótkie rozciąganie spiętych mięśni. Jeśli nie chcemy być aktywni podczas całego seansu, wykorzystajmy przerwę na reklamy. Kilka minut wystarczy, a nasz organizm od razu poczuje się lepiej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oglądanie telewizji kojarzy się z jedzeniem słonych i słodkich przekąsek, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Jeśli nie wyobrażasz sobie wieczornego seansu bez jedzenia, zamień niezdrowe słodycze i chipsy na zdrowe świeże owoce, owoce suszone i warzywa. Wciąż będziesz coś chrupał podczas oglądania, a Twój organizm otrzyma dzienną porcję witamin i minerałów. Pamiętaj także, aby nie oglądać telewizji co najmniej 2 godziny przed snem. Zapewni nam to długi i spokojny sen.

Podsumowanie

Oglądanie telewizji może być zdrowe pod warunkiem, że będziemy pamiętali o kilku podstawowych zasadach – nie siedźmy zbyt długo przed ekranem, dbajmy o zdrową postawę, prawidłowe oświetlenie i odległość. Unikajmy oglądania telewizji co najmniej 2 godziny przed snem. I najważniejsze – zwracajmy uwagę na to, co oglądamy i wybierajmy tylko wartościowe programy.

Masz pytania? Napisz do nas