5 powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę

Wiele gospodarstw domowych, a także firm decyduje się na montaż fotowoltaiki. Rozwiązanie to zyskało ogromną popularność. Nic w tym dziwnego, ponieważ niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska naturalnego. Zastanawiasz się, czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna? Poznaj 5 powodów, dzięki którym sam przekonasz się, czy jest to atrakcyjna opcja dla Ciebie.

1. Niski koszt zakupu

Czy fotowoltaika się opłaca? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które interesują się ekologicznymi źródłami energii. Inwestycja w fotowoltaikę nie musi wiązać się z wygórowanymi kwotami. Koszty, jakie musimy ponieść za montaż instalacji, a także jej zakup można diametralnie zmniejszyć. Wystarczy skorzystać z dotacji rządowych i innych atrakcyjnych programów finansowych. Jednym z najpopularniejszych z nich jest „Mój Prąd 4.0”. Oczywiście koszt instalacji będzie różny w zależności od tego, jak dużą powierzchnię chcemy wypełnić panelami, a także, jakie zapotrzebowanie na energię ma dane gospodarstwo domowe bądź firma.

2. Fotowoltaika to szereg oszczędności dla naszego portfela

Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do energii elektrycznej jest niezwykle ważny. Przyzwyczailiśmy się już do korzystania z licznych urządzeń elektrycznych, dlatego zużywamy coraz więcej prądu. Aby zaoszczędzić na rachunkach, warto postawić na rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika. Czy się opłaca? Jeśli odpowiednio dobierzemy instalację, możemy nawet w 80% pokryć nasze zapotrzebowanie na energię. Prąd pozyskany ze słońca to gwarancja niższych rachunków.

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika? To także kwestia, która nurtuje wiele osób. Nawet jeśli nie skorzystamy z dotacji, a zakup i montaż instalacji sfinansujemy z własnej kieszeni, możemy spodziewać się, że inwestycja ta zwróci się nam w kilka lat . Oczywiście wszystko zależy od liczby zakupionych paneli, a także ich wydajności. Stale rosnące ceny prądu tylko przyspieszą zwrot z inwestycji.

3. Długa żywotność paneli

Panele fotowoltaiczne odporne są na działanie wielu niesprzyjających czynników atmosferycznych, takich jak: gradobicie, śnieżyce czy ulewne deszcze. To zasługa licznych badań i testów, które przeprowadzane są przez inżynierów, zajmujących się konstruowaniem instalacji fotowoltaicznej. Solidność paneli przekłada się na fakt, że mogą one działać bezawaryjnie nawet przez 25 lat. Po tym czasie ich wydajność nie powinna spaść poniżej 80%. Jest to zatem inwestycja na długie lata.

4. Łatwa obsługa i konserwacja paneli fotowoltaicznych

Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Czy warto się na nie decydować, jeśli dana osoba nie będzie w stanie wchodzić na dach i doglądać instalacji? Utrzymanie paneli w dobrej kondycji nie jest trudne i nie wiąże się z dużym wysiłkiem. Aby instalacja mogła wydajnie produkować energię, powierzchnia paneli musi być czysta. Zwykle wszelkie zabrudzenia usuwa deszcz, ponieważ panele wyposażone są w specjalną powłokę samoczyszczącą Natomiast zalegający śnieg zsuwa się z nich sam, ponieważ panele ustawione są pod ostrym kątem.

Jeśli jednak zauważymy na panelach mocniejsze zabrudzenia, wówczas warto skontaktować się ze specjalistami, którzy usuną wszelkie nieczystości za pomocą profesjonalnych preparatów. Co więcej, sama produkcja energii elektrycznej przez panele jest bezobsługowa. Wszystkie etapy produkcji odbywają się automatycznie, a falownik jest nawet w stanie powiadomić nas o ewentualnych nieprawidłowościach, jakie mogą pojawić się podczas pracy urządzeń.

5. Fotowoltaika – korzyści dla środowiska naturalnego

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika? Czy się opłaca? Instalacja fotowoltaiczna to korzyść nie tylko dla naszych portfelów. Montaż tego systemu pozwala nam również zadbać o środowisko naturalne.

Panele fotowoltaiczne korzystają z odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne, a przy tym nie emitują dwutlenku węgla czy też żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Fotowoltaika oznacza bezemisyjną produkcję energii elektrycznej, która jest dobra dla przyszłości naszej planety. Ekologiczne źródła energii to przyszłość, dlatego warto zacząć z nich korzystać jak najszybciej.

Masz pytania? Napisz do nas