Czy fotowoltaika sprawdzi się w gospodarstwie rolnym?

Z roku na rok przybywa osób decydujących się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak się okazuje, są wśród nich nie tylko prywatni inwestorzy, ale również właściciele firm oraz gospodarstw rolnych. Warto nieco więcej powiedzieć zwłaszcza o tej drugiej grupie, ponieważ to właśnie rolnicy mogą czerpać największe korzyści z montażu paneli PV. Sprawdźmy, jakie korzyści zapewnia fotowoltaika w rolnictwie i co należy zrobić, aby pozyskać na nią dotacje!

Jak obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwie rolnym? Odpowiedź to fotowoltaika dla rolnika!

Podwyżki cen energii, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, nie ominęły również rolników. Dla wielu z nich koszty wzrosły nawet trzykrotnie, a rządowe „zamrażanie” cen poprawiło sytuację tylko w niewielkim stopniu. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba właścicieli gospodarstw rolnych decyduje się na alternatywne rozwiązania, takie jak fotowoltaika. Rolnictwo jest jedną z tych branż, w których sprawdza się ona najlepiej, co wynika przede wszystkim z ogromnego zapotrzebowania na prąd.

Zamontowaną instalację fotowoltaiczną można wykorzystać między innymi do zasilenia:

 • budynków gospodarczych, suszarni, magazynów i innych obiektów;
 • pomp ciepła, które odgrywają coraz istotniejszą rolę w produkcji rolnej;
 • urządzeń, maszyn oraz pojazdów zasilanych energią elektryczną;
 • oświetlenia zewnętrznego na terenie gospodarstwa;
 • systemów monitoringu i kontroli.

Mówiąc krótko, fotowoltaika w rolnictwie znajduje bardzo szerokie zastosowanie, zapewniając z jednej strony całkowitą niezależność energetyczną, a z drugiej ogromne oszczędności. Prąd wytwarzany przez instalację PV o odpowiedniej mocy można wykorzystywać do zaspokajania bieżących potrzeb, a jego nadwyżki sprzedawać do sieci i odbierać w momencie, gdy będzie to potrzebne. Wszystko to pozwala znacznie zredukować koszty działalności rolniczej, a także zyskać możliwość płynnego rozwoju swojego gospodarstwa.

Fotowoltaika dla rolnika to najlepszy sposobów na uniknięcie ciągłych podwyżek prądu i zyskanie bezpieczeństwa energetycznego przez cały rok – panele PV pracują bowiem również jesienią i zimą, nawet gdy dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony.

Fotowoltaika w rolnictwie, czyli nie tylko oszczędności!

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym to opcja niezwykle opłacalna, jednak kwestia oszczędności, jakie może zapewnić, to tylko jedna z jej zalet. Decydując się na montaż nowoczesnej instalacji PV, rolnik zyskuje również:

 • rozwiązanie wydajne na przestrzeni wielu lat, ponieważ współczesne panele fotowoltaiczne produkowane są z odpowiednio wyselekcjonowanych komponentów odpornych na czynniki atmosferyczne oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne;
 • maksymalny komfort, ponieważ raz zainstalowana i uruchomiona fotowoltaika jest systemem bezobsługowym;
 • możliwość zyskania statusu ekologicznego gospodarstwa, które swoją działalnością nie szkodzi środowisku naturalnemu – panele PV nie wytwarzają bowiem szkodliwych związków i nie generują hałasu;
 • możliwość zwiększenia wartości gospodarstwa rolnego.

Warto zaznaczyć, że montaż fotowoltaiki dla gospodarstwa rolnego jest możliwy nie tylko na dachach budynków, ale również na gruncie. Można w ten sposób świetnie wykorzystać nieużytki rolne, które nie są wykorzystywane i nie przynoszą zysków.

Jak pozyskać dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników?

Dotacje na fotowoltaikę z programów, takich jak Mój Prąd i Czyste powietrze, dedykowane są właścicielom domów jednorodzinnych, spółdzielniom oraz wspólnotom mieszkaniowym. Jak się jednak okazuje, również rolnicy mogą starać się o dofinansowanie. Specjalnie dla nich powstał program Agroenergia, który ma dwa podstawowe cele – poprawienie efektywności i niezależności energetycznej gospodarstw, a także zredukowanie negatywnego wpływu produkcji rolnej na środowisko.

Wysokość dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników wynosi:

 • do 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15 tys. zł – dotyczy to instalacji fotowoltaicznych o mocy od 10 do 30 kW;
 • do 13% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25 tys. zł – dotyczy do instalacji fotowoltaicznych o mocy od 30 do 50 kW.

O dotacje do fotowoltaiki dla rolnika mogą starać się osoby fizyczne (właściciele lub dzierżawcy gruntów o powierzchni od 1 do 300 ha) oraz prawne (właściciele lub dzierżawcy gruntów o powierzchni do 300 ha), które prowadziły gospodarstwo rolne albo świadczyły usługi rolnicze przez rok przed złożeniem wniosku.

To jednak nie wszystko. Jeżeli zdecydujesz się zamontować panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym, będzie Ci przysługiwać ulga inwestycyjna w podatku rolnym w wysokości 25% poniesionych kosztów zakupu. Warunek? Wykazanie, że energia wytwarzana z fotowoltaiki służy wyłącznie do zasilania maszyn i urządzeń związanych z produkcją rolną oraz oświetlania budynków gospodarczych.

Wszystko to sprawia, że fotowoltaika dla rolnika staje się jeszcze bardziej opłacalna i zdecydowanie warto rozważyć jej montaż.

Masz pytania? Napisz do nas