Kiedy warto zainstalować fotowoltaikę na gruncie?

Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na montaż fotowoltaiki na dachu. Co jednak w sytuacji, gdy taka opcja nie wchodzi w grę? Na szczęście nie trzeba rezygnować z zakupu instalacji PV – alternatywą jest bowiem montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Fotowoltaika na gruncie – kiedy okazuje się niezbędna?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie to dla wielu inwestorów jedyny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Opcja ta jest wybierana najczęściej w sytuacji, gdy niemożliwe jest zainstalowanie paneli PV na dachu budynku. Ma to miejsce w przypadku:

  • skomplikowanej budowy lub niestandardowego kształtu połaci dachowej;
  • zbyt małej powierzchni dachu, która uniemożliwia montaż paneli o odpowiedniej mocy;
  • niewystarczającej ekspozycji dachu na słońce, co mogłoby negatywnie wpływać na wydajność fotowoltaiki.

To jednak nie wszystko. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest zalecany w sytuacji, gdy konstrukcja dachu nie jest wystarczająco solidna, by utrzymać dodatkową konstrukcję. Opcja ta jest również rekomendowana właścicielom budynków z pokryciem azbestowym, które posiada niewielką odporność na uszkodzenia i w którym wiercenie otworów montażowych byłoby niebezpieczne dla zdrowia domowników (w trakcie prac mogłoby dochodzić do wydzielania się szkodliwych substancji).

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie

Najważniejszą zaletą fotowoltaiki na gruncie jest jej uniwersalność. Inwestor ma możliwość dowolnego ustawienia konstrukcji, dzięki czemu znajdujące się na niej panele zostaną odpowiednio nasłonecznione i sprawią, że instalacja będzie pracowała z maksymalną wydajnością. Co więcej, takie rozwiązanie:

  • zapewnia swobodny przepływ powietrza i tym samym optymalne chłodzenie modułów, dzięki czemu można uniknąć ryzyka ich przegrzania;
  • umożliwia łatwy dostęp do paneli, dzięki czemu ich czyszczenie albo serwisowanie nie sprawia żadnych problemów;
  • daje możliwość zamontowania modułów o bardzo dużej mocy, dlatego sprawdza się nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale również obiektów firmowych czy farm fotowoltaicznych.

Jeżeli więc Twój dach uniemożliwia montaż paneli PV, a Ty dysponujesz odpowiednią powierzchnią działki, możesz zdecydować się na montaż fotowoltaiki na gruncie. W Fiberlink pomożemy Ci dopasować moc instalacji i przeprowadzimy wszelkie prace od początku do końca. Dostarczymy również odpowiednią konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na gruncie i wybierzemy najlepsze miejsce, dzięki czemu Twoja fotowoltaika będzie działała wydajnie o każdej porze roku.

Czy montaż fotowoltaiki na gruncie wymaga specjalnych pozwoleń?

Inwestorzy często się zastanawiają, czy montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Bez obaw – jeżeli chcesz zasilać w energię elektryczną dom jednorodzinny, dodatkowe formalności nie będą potrzebne. Zgodnie z przepisami polskiego prawa pozwolenie na budowę jest niezbędne wyłącznie w przypadku instalacji, których moc przekracza 50 kW – dotyczy to zarówno montażu na gruncie, jak i dachu.

Warto jednak pamiętać o innej kwestii, czyli odległości obiektu od granicy działki. Powinna ona wynosić minimum 4 metry, co pozwoli zachować wszelkie środki bezpieczeństwa związane zarówno z montażem, jak i użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej.

Masz pytania? Napisz do nas