Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na montaż fotowoltaiki na dachu. Co jednak w sytuacji, gdy taka opcja nie wchodzi w grę? Na szczęście nie trzeba rezygnować z zakupu instalacji PV – alternatywą jest bowiem montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie to dla wielu inwestorów jedyny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Opcja ta jest wybierana najczęściej w sytuacji, gdy niemożliwe jest zainstalowanie paneli PV na dachu budynku. Ma to miejsce w przypadku:
To jednak nie wszystko. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest zalecany w sytuacji, gdy konstrukcja dachu nie jest wystarczająco solidna, by utrzymać dodatkową konstrukcję. Opcja ta jest również rekomendowana właścicielom budynków z pokryciem azbestowym, które posiada niewielką odporność na uszkodzenia i w którym wiercenie otworów montażowych byłoby niebezpieczne dla zdrowia domowników (w trakcie prac mogłoby dochodzić do wydzielania się szkodliwych substancji).
Najważniejszą zaletą fotowoltaiki na gruncie jest jej uniwersalność. Inwestor ma możliwość dowolnego ustawienia konstrukcji, dzięki czemu znajdujące się na niej panele zostaną odpowiednio nasłonecznione i sprawią, że instalacja będzie pracowała z maksymalną wydajnością. Co więcej, takie rozwiązanie:
Jeżeli więc Twój dach uniemożliwia montaż paneli PV, a Ty dysponujesz odpowiednią powierzchnią działki, możesz zdecydować się na montaż fotowoltaiki na gruncie. W Fiberlink pomożemy Ci dopasować moc instalacji i przeprowadzimy wszelkie prace od początku do końca. Dostarczymy również odpowiednią konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na gruncie i wybierzemy najlepsze miejsce, dzięki czemu Twoja fotowoltaika będzie działała wydajnie o każdej porze roku.
Inwestorzy często się zastanawiają, czy montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Bez obaw – jeżeli chcesz zasilać w energię elektryczną dom jednorodzinny, dodatkowe formalności nie będą potrzebne. Zgodnie z przepisami polskiego prawa pozwolenie na budowę jest niezbędne wyłącznie w przypadku instalacji, których moc przekracza 50 kW – dotyczy to zarówno montażu na gruncie, jak i dachu.
Warto jednak pamiętać o innej kwestii, czyli odległości obiektu od granicy działki. Powinna ona wynosić minimum 4 metry, co pozwoli zachować wszelkie środki bezpieczeństwa związane zarówno z montażem, jak i użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej.