Czy można zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie?

Z fotowoltaiki najczęściej korzystają właściciele domów jednorodzinnych. A co z mieszkańcami bloków czy oni także mogą mieć swoją instalację? Okazuje, się, że tak! Mieszkańcy bloków mają możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej na własnym balkonie. Najczęściej jednak wymaga to zgody odpowiednich osób. Do kogo należy więc zgłosić chęć zrealizowania takiej inwestycji? I na co warto zwrócić uwagę, montując panele fotowoltaiczne na balkonie?

Instalacja fotowoltaiczna na balkonie a kwestie formalne

Montaż fotowoltaiki na balkonie w bloku jest możliwy, ale do jego przeprowadzenia wymagana jest zgoda spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej albo zarządcy danego budynku. Z czego to wynika? Przede wszystkim z wymogów formalnych – w praktyce tylko wewnętrzna część balkonu stanowi część prywatną. Ta zewnętrzna, do której przymocowane zostaną panele fotowoltaiczne, jest częścią wspólną, dlatego do ich montażu niezbędna jest zgoda odpowiednich osób.

W większości przypadków nie powinno być problemu z otrzymaniem pozytywnej decyzji. Jedynym utrudnieniem może być konieczność sporządzenia ekspertyzy technicznej, którą zleci spółdzielnia lub zarządca budynku. Konieczne będzie również zadbanie o projekt instalacji oraz jej odbiór przez uprawnionego elektryka.

Warto również pamiętać o tym, by:

  • instalacja nie zagrażała innym mieszkańcom, a także użytkownikom chodników znajdujących się bezpośrednio pod balkonem;
  • panele fotowoltaiczne nie wpływały negatywnie na estetykę budynku;
  • dopasować moc systemu w taki sposób, by z jednej strony wytwarzał on odpowiednie ilości energii, a z drugiej nie przeciążył domowej instalacji elektrycznej;
  • przeprowadzać regularne przeglądy paneli PV.

Uwaga! Montaż fotowoltaiki w bloku na balkonie wiąże się z koniecznością poinformowania zakładu energetycznego. Nie jest to wymagane wyłącznie w przypadku paneli o mocy do 800W oraz instalacji typu off-grid. Jeżeli zdecydujesz się na większy system, który dodatkowo będzie podłączony do sieci, powinieneś zgłosić swoją fotowoltaikę i założyć licznik dwukierunkowy.  

Czy fotowoltaika na balkonie jest opłacalna?

Tak, ponieważ jest to rozwiązanie, które może znacząco obniżyć rachunki za prąd, a nawet zapewnić całkowitą niezależność energetyczną. Na balkonie w bloku można zamontować zwykle od 3 do 4 paneli fotowoltaicznych, z których każdy posiada moc rzędu– 0,4 kWp. Łącznie będą one w stanie wyprodukować nawet 1600 kWh energii, co przy średnim zużyciu 2000 kWh przeciętnej polskiej rodziny daje duże oszczędności. Oczywiście im większy balkon, tym większe możliwości montażowe – w niektórych przypadkach możliwe jest wytwarzanie energii z instalacji, która całkowicie pokryje Twoje zapotrzebowanie na prąd.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne na balkon? Wszystko zależy od ich jakości oraz mocy – w większości przypadków będzie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu, inwestycja w fotowoltaikę wydaje się być znakomitym rozwiązaniem, z którego powinny skorzystać zwłaszcza osoby zużywające wyprodukowaną energię na bieżąco, np. pracownicy zdalni, emeryci czy rodzice przebywający w domu z  dziećmi.

Masz pytania? Napisz do nas