Klimatyzacja zasilana panelami fotowoltaicznymi – ile możemy zaoszczędzić?

Wysokie temperatury i prażące słońce to połączenie, które uwielbiamy wszyscy. Pod warunkiem, że wypoczywamy na plaży, a nie pracujemy lub spędzamy czasu w nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Dlatego, chcąc zadbać o swój komfort, coraz większa liczba Polaków decyduje się na zakup klimatyzatora, który skutecznie chłodzi powietrze w pomieszczeniach i pozwala przetrwać lato. Niestety jest to kosztowna inwestycja – również ze względu na duży pobór prądu urządzenia. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, postaw na zgrany duet – fotowoltaikę i klimatyzację.

Klimatyzacja a rachunki za prąd

Chcąc odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule niniejszego artykułu, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, ile prądu zużywa klimatyzacja i jakie koszty generuje taka przyjemność. Jak to zrobić? Wystarczy pomnożyć pobór mocy dla chłodzenia (w kW lub W) przez planowany czas użytkowania klimatyzatora (w godzinach).

To, ile prądu zużywa klimatyzacja, uzależnione jest przede wszystkim od parametrów urządzenia. Do schłodzenia około 40-50 m2 powierzchni niezbędny jest klimatyzator o mocy rzędu 5 kW. Przy założeniu, że jego pobór mocy wynosi 1,5 kW i będzie pracował 8 godzin, zużyje on około 12 kWh. Ile to kosztuje?

Obecnie średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce wynosi około 1 zł (dla porównania w 2019 r. było to 0,61 zł, a w 2022 r. – 0,77 zł). Oznacza to, że 8 godzin pracy klimatyzacji kosztować nas będzie 12 zł. Jeżeli w miesiącu klimatyzator będzie działał przez około 200 godzin, zapłacimy za to nawet 300 zł.

Jest to kwota, która robi wrażenie i która może być jeszcze wyższa – zwłaszcza w perspektywie stale rosnących cen prądu, a także dla użytkowników, którzy muszą korzystać z mocniejszych jednostek, by chłodzić większe powierzchnie. Na szczęście istnieje rozwiązanie – klimatyzator zasilany energią ze słońca.

Chcesz zaoszczędzić? Postaw na klimatyzację zasilaną fotowoltaiką!

Klimatyzacja na fotowoltaikę to świetny pomysł – przede wszystkim dlatego, że pozwoli Ci uniknąć bardzo dużych kosztów i tym samym cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni. Panele PV, wytwarzające prąd bezpośrednio z promieniowania słonecznego, osiągają największą wydajność właśnie wiosną i latem, dostarczając wystarczająco dużo energii, by zasilić zarówno klimatyzator, jak i inne domowe czy biurowe urządzenia. W skali roku z 1 kW instalacji fotowoltaicznej możesz uzyskać nawet 1000 kWh energii elektrycznej! Co więcej, inwestując w nią, zyskujesz niezależność energetyczną i stawiasz na ekologiczne źródło energii, które w żadnym stopniu nie wpływa na środowisko naturalne czy zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Połączenie fotowoltaiki i klimatyzacji korzystne również dla firm!

Fotowoltaika do klimatyzacji może być szczególnie opłacalna dla firm, których właściciele muszą zadbać o jak najlepsze warunki dla swoich pracowników. Zarówno chłodzenie kilkusetmetrowych powierzchni, jak i zasilenie wielu urządzeń może być kosztowne, zwłaszcza w dobie rosnących cen prądu. Inwestycja w odpowiedni zestaw paneli, które zasilą klimatyzację (i nie tylko) rozwiązuje ten problem, pozwalając przedsiębiorstwom na ogromne oszczędności i harmonijny rozwój.

Masz pytania albo chcesz zainwestować w fotowoltaikę do klimatyzacji? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistą Fiberlink!

Masz pytania? Napisz do nas