Czym jest audyt fotowoltaiczny i jak przebiega?

Instalacja fotowoltaiczna może służyć Ci przez wiele lat i zapewniać niezależność energetyczną. Jednak kluczem do jej sprawnego działania jest dobór odpowiedniej mocy paneli i komponentów, a także prawidłowy montaż. Aby było to możliwe, przeprowadza się audyt fotowoltaiczny – zarówno przed, jak i po wykonaniu prac. Sprawdź, dlaczego jest tak istotny i ile kosztuje!

Co to jest audyt fotowoltaiczny i po co się go wykonuje?

Audyt fotowoltaiczny to kompleksowa analiza, mająca na celu dokładne poznanie potrzeb inwestora, a także możliwości związanych z montażem instalacji PV na danym terenie lub obiekcie. W jego skład wchodzą wywiady, pomiary oraz inne czynności, których efektem jest dopasowana oraz sprawnie działająca fotowoltaika.

Po co wykonuje się audyt fotowoltaiczny? Dzięki niemu możliwe jest:

  • ustalenie wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej, by pokryła ona zapotrzebowania budynku na prąd;
  • dokonanie oceny możliwości montażowych i zweryfikowanie, gdzie należy zainstalować panele, by działały z maksymalną efektywnością;
  • wykonanie analizy ekonomicznej, która pozwala dopasować koszt instalacji do budżetu inwestora, a także stwierdzić, jak szybko zwrócą się wydatki poniesione na fotowoltaikę;
  • odebranie instalacji fotowoltaicznej po przeprowadzonym montażu oraz sprawdzenie, czy została ona wykonana zgodnie z projektem i obowiązującymi normami.

Audyt fotowoltaiczny dzieli się na dwa etapy – przed oraz po montażu. Warto każdemu z nich przyjrzeć się nieco bliżej.

Audyt fotowoltaiczny przed montażem

Audyt fotowoltaiczny przed montażem rozpoczyna się od wywiadu z inwestorem, a także analizy zużycia energii enelektrycznej. Dzięki temu możliwe jest ustalenie zapotrzebowania, co jest niezbędne, by dobrać odpowiednią moc instalacji PV.

Kolejnym krokiem jest ocena możliwości montażowych. Specjalista przeprowadzający audyt fotowoltaiczny sprawdzi między innymi:

  • powierzchnię gruntu lub dachu oraz ewentualne przeszkody, takie jak zacienienia, okna dachowe czy kominy;
  • orientację połaci dachowych względem stron świata;
  • kąt nachylenia dachu;
  • rodzaj pokrycia dachowego.

Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie ustawienie i rozmieszczenie paneli, a także wybranie optymalnego systemu montażowego.

W skład audytu fotowoltaicznego przed montażem wchodzi także analiza ekonomiczna. Przeprowadzona zostanie wycena instalacji (wraz z montażem), a także symulacja oszczędności na przestrzeni kolejnych lat. Inwestor dowie się również, ile prądu wygeneruje jego instalacja w ciągu roku i po jakim czasie jego inwestycja się zwróci.

Audyt fotowoltaiczny po montażu

Bardzo istotny jest także audyt fotowoltaiczny po zainstalowaniu i podłączeniu paneli PV, który pozwoli na odbiór instalacji PV. Specjalista sprawdzi zgodność montażu paneli, konstrukcji wsporczych oraz poprowadzenia kabli solarnych – dzięki temu dowie się, czy prace przebiegły zgodnie z projektem oraz obowiązującymi normami.

W skład audytu fotowoltaicznego po montażu wchodzą również wszelkiego rodzaju pomiary, które pozwolą zweryfikować, czy instalacja PV osiąga odpowiednią moc. Wszystko to pozwoli cieszyć się wydajną i niezawodną fotowoltaiką przez lata.

Audyt fotowoltaiczny – cena

Audyt fotowoltaiczny przed montażem przeprowadzany przez Fiberlink Fotowoltaika jest usługą bezpłatną, która pozwoli nam przedstawić Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb, wraz z najlepszymi rozwiązaniami technologicznymi. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania? Napisz do nas