Elementy instalacji fotowoltaicznej, z czego się składa?

Choć panele fotowoltaiczne pojawiają się w obrębie coraz większej liczby gospodarstw domowych, rolnych czy firm, wciąż niewiele osób tak naprawdę wie, z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna. Przekonajmy się więc, jakie komponenty i urządzenia są niezbędne do zbudowania efektywnej instalacji fotowoltaicznej.

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko, wbrew pozorom, panele fotowoltaiczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele elementów jest potrzebnych do tego, aby fotowoltaika działa sprawnie. Dowiedzmy się, z jakich części się składa.

Moduły fotowoltaiczne

Moduły fotowoltaiczne (potocznie, choć błędnie nazywane panelami), to jedne z ważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Ich zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej – zamiana promieni słonecznych na prąd. Moduły składają się z ogniw fotowoltaicznych, które umieszczone są w ramie, pomiędzy solidnymi i twardymi szybami ze szkła hartowanego. Ogniwa są ze sobą połączone szeregowo, najczęściej wykonane są z krzemu, który jest bardzo dobrym przewodnikiem. Kilka lub kilkanaście połączonych ze sobą modułów tworzy panel fotowoltaiczny. Najpopularniejsze są panele monokrystaliczne, choć na rynku można znaleźć wiele modeli, które różnią się mocą, efektywnością, a także konstrukcją. W panelach fotowoltaicznych wytwarzany jest prąd stały (DC), którego nie można stosować w urządzeniach gospodarstwa domowego. Aby go spożytkować, trzeba go zamienić w prąd przemienny (AC). Do tego niezbędny jest falownik.

Falownik/ inwerter

Falownik inaczej zwany inwerterem to urządzenie, do którego podłączane są łańcuchy modułów fotowoltaicznych. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego (DC), który powstaje w panelach fotowoltaicznych, w prąd zmienny (AC), który można stosować w przypadku urządzeń gospodarstwa domowego. Falownik dba również o bezpieczną pracę instalacji. Monitoruje, a także reaguje na zmiany, które związane są z częstotliwością i napięciem sieci. Wyróżnia się dwa główne rodzaje falowników: inwerter on-grid (sieciowy), który przeznaczony jest do instalacji podłączonej do sieci energetycznej. Drugim rodzajem jest inwerter off-grid (wyspowy), który stosuje się w przypadku zestawów z akumulatorami (magazynami energii).

Stelaż fotowoltaiczny i inne istotne elementy instalacji

Panele fotowoltaiczne i inwerter to główne elementy, z których składa się instalacja fotowoltaiczna. Oprócz nich istotny jest także stelaż fotowoltaiczny, czyli system montażowy, który umożliwia przymocowanie paneli do poszycia dachu lub do gruntu. Montaż paneli najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która wykona to zadanie raz, a dobrze. Warto pamiętać, aby stelaż był dopasowany do kształtu dachu, jego krzywizny, a także rodzaju pokrycia dachowego. Dzięki temu będzie solidnie i stabilnie przylegał do podłoża.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto również wyposażyć się w urządzenia, za których pomocą będzie można monitorować wydajność paneli fotowoltaicznych. Akcesoria te przekazują na bieżąco sporą ilość danych użytkownikowi, dzięki czemu ma on pewność, że system fotowoltaiczny działa efektywnie.

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą również systemy zabezpieczeń: wyłączniki nadprądowe, optymalizatory czy ograniczniki przepięć. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przepięciowe, chronią one sprzęty gospodarstwa domowego m.in. przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Natomiast zabezpieczenia nadprądowe (bezpieczniki) przeznaczone są do ochrony przewodów instalacji fotowoltaicznej.

Podsumowując instalacja fotowoltaiczna to wieloelementowy system. Nie musisz jednak samodzielnie zaznajamiać się z każdym jego elementem. Zlecając jego montaż profesjonalnej firmie takiej jak Fiberlink doradcy i instalatorzy zajmą się wszystkimi kwestiami technicznymi i zainstalują w Twoim domu gotowy działający system, który będzie pracował na Twoją oszczędność.

Masz pytania? Napisz do nas