Falownik jedno- czy trójfazowy – który wybrać?

Falownik jest jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jego podstawowym zadaniem jest zamiana prądu stałego (DC), wytwarzanego przez panele PV, na prąd przemienny (AC), który może zasilać domowe urządzenia. Do dyspozycji inwestorów są falowniki jednofazowe oraz falowniki trójfazowe – czym się różnią i który z nich wybrać do swojej fotowoltaiki?

Falowniki jednofazowe i trójfazowe – najważniejsze różnice

Wielu inwestorów zastanawia się, jaki falownik do instalacji fotowoltaicznej wybrać. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto w pierwszej kolejności nieco dokładniej przyjrzeć się obu rozwiązaniom.

Falownik jednofazowy – zgodnie ze swoją nazwą – zasilany jest z jednej fazy 230 VAC, zaś na wyjściu posiada trzy fazy o napięciu międzyfazowym 230 V. Stanowi najlepsze rozwiązanie dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 3 kWp, ponieważ ich moduły uzyskują średnie napięcie od 230 do 350 V. W takich systemach falowniki jednofazowe pracują z wysoką sprawnością i zapewniają stały dostęp do prądu wytwarzanego bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych.

Falownik trójfazowy jest natomiast zasilany z trzech faz 3 x 400 VAC, a na wyjściu ma trzy fazy o napięciu międzyfazowym 400 V. Dzięki temu rozkłada on moc równomiernie na każdą z tych faz, zapewniając mniejsze obciążenie sieci elektrycznej. Minimalizuje to ryzyko wahań napięcia i daje możliwość skorzystania z przewodów o węższych przekrojach. W praktyce falowniki trójfazowe są popularniejsze, stanowiąc najlepsze rozwiązanie dla instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 3,68 kWp.

Jaki wybrać falownik do fotowoltaiki?

Które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej instalacji fotowoltaicznej – falownik jedno- czy trójfazowy? Problem ten rozwiązują wymagania stawiane przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, dla fotowoltaiki o mocy powyżej 3,68 kWp, należy stosować wyłącznie falowniki trójfazowe – w przeciwnym razie instalacja PV nie zostanie przyłączona do sieci. W przypadku paneli generujących moc do 3 kWp najbardziej polecane są natomiast falowniki jednofazowe.

A co w sytuacji, gdy moc paneli mieści się w przedziale 3-3,68 kWp? Wtedy możliwy jest wybór dowolnego falownika. W powszechnej opinii lepsze rozwiązanie stanowią te trójfazowe, które w teorii zwiększają autokonsumpcję energii produkowanej przez panele PV. W praktyce jednak nie jest to twierdzenie prawdziwe – okazuje się bowiem, że podpinając falownik jednofazowy do najbardziej obciążonej w ciągu dnia fazy, współczynnik zużycia prądu może okazać się wyższy niż w przypadku falownika trójfazowego.

To jednak nie wszystko. Falowniki jednofazowe posiadają wiele dodatkowych zalet, o których warto pamiętać:

  • są w większości przypadków o wiele tańsze niż falowniki trójfazowe;
  • pozwalają na łatwiejsze zarządzanie energią w sytuacji, gdy rozliczenie z dostawcą prądu nie uwzględnia bilansowania mocy pobieranej i oddawanej do sieci;
  • są mniej narażone na uszkodzenia;
  • umożliwiają ciągłą pracę instalacji nawet w przypadku przekroczenia dopuszczalnego napięcia w sieci (zostają wyłączone wyłącznie wtedy, gdy przekroczenie napięcia ma miejsce na fazie, do której został przyłączony falownik).

Wniosek nasuwa się sam – jeżeli posiadasz instalację fotowoltaiczną o mocy do 3,68 kWp, postaw na falownik jednofazowy. Jeżeli natomiast panele produkują więcej energii, jedyną alternatywą będzie falownik trójfazowy.

Masz pytania albo chciałbyś dopasować idealny falownik do swojej instalacji fotowoltaicznej? Zapraszamy do kontaktu z naszym pracownikiem!

Masz pytania? Napisz do nas