Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła – połączenie idealne!

Instalacje fotowoltaiczne skutecznie pokrywają zapotrzebowanie na energię w domach jednorodzinnych. Mogą zasilać prądem różnego rodzaju urządzenia, wśród których znajdują się również popularne w ostatnich latach pompy ciepła. Dlaczego takie połączenie jest wybierane przez coraz większą liczbę inwestorów? I jakie korzyści płyną z integracji pompy ciepła i fotowoltaiki?

Fotowoltaika i pompa ciepła – co daje takie połączenie?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto w pierwszej kolejności powiedzieć nieco więcej na temat samych pomp ciepła. To urządzenia, które poprzez wykorzystanie energii ziemi, wody lub powietrza pozwalają na podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie pomieszczeń. Są ekologiczne i niezwykle wydajne, stanowiąc doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kotłów i pieców. O ile panele fotowoltaiczne pozwalają zyskać spore oszczędności na energii elektrycznej, o tyle pompy ciepła umożliwiają znacznie obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Pompa ciepła musi działać cały czas, a do jej zasilenia niezbędna jest duża ilość prądu. Bez niego nie będzie w stanie realizować swoich podstawowych zadań. I to właśnie w tym momencie warto odpowiedzieć na pytanie zadane wyżej – co daje połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła? Instalacja PV, zamontowana na dachu budynku lub gruncie, wytworzy energię elektryczną niezbędną do zasilenia pompy. Dzięki temu będzie ona mogła pracować cały czas, a właściciela domu nie narazi na wysokie rachunki za prąd.

To z kolei przyniesie dodatkowe korzyści w postaci podgrzewania wody oraz ogrzewania pomieszczeń bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Dzięki temu połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to opcja ciesząca się rosnącym zainteresowaniem, która pozwala całkowicie uniezależnić się od rosnących cen prądu oraz paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką – najważniejsze korzyści

Decydując się na integrację pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, możesz liczyć na wiele korzyści. Do tych najważniejszych zaliczamy:

  • duże oszczędności pompa ciepła i fotowoltaika to duet, który pozwoli znacząco zredukować koszty energii elektrycznej i ogrzewania;
  • całkowitą niezależność – dzięki fotowoltaice i pompie ciepła produkujesz własną energię elektryczną i cieplną;
  • komfort przez cały rok – zasilając pompę ciepła fotowoltaiką, możesz cieszyć się optymalnymi temperaturami w domowych wnętrzach zarówno zimą, jak i latem (pompy mogą służyć nie tylko do ogrzewania, ale również klimatyzowania pomieszczeń);
  • ekologię – oba rozwiązania korzystają z odnawialnych źródeł energii, nie degradując środowiska naturalnego;
  • niezawodność na przestrzeni wielu lat – pompa ciepła i panele fotowoltaiczne to urządzenia, które działają sprawnie przez długi czas i są całkowicie bezobsługowe.

Wszystko to sprawia, że na pompę ciepła i fotowoltaikę decyduje się coraz więcej osób. Przeszkodą na etapie realizacji takiej inwestycji nie muszą być nawet duże koszty. Zarówno zakup, jak i montaż obu rozwiązań może zostać dofinansowany np. w ramach programu Mój Prąd.

Jak zintegrować pompę ciepła i panele fotowoltaiczne?

To bardzo proste – wystarczy zainwestować w instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy, która będzie w stanie zasilić w energię elektryczną pompę ciepła oraz inne domowe urządzenia. W Fiberlink wykonamy niezbędne obliczenia za Ciebie i pomożemy Ci wybrać wysokiej klasy panele PV, które pozwolą produkować odpowiednie ilości energii. W ten sposób będziesz mógł zainwestować w pompę ciepła i skorzystać z licznych korzyści, jakie daje podłączenie jej do fotowoltaiki.

Masz pytania? Napisz do nas