Jak bardzo cień obniża wydajność paneli fotowoltaicznych?

Mówi się, że cień to największy wróg fotowoltaiki. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ nawet częściowe zacienienie paneli fotowoltaicznych może znacząco obniżyć ich efektywność i tym samym zmniejszyć wydajność całej instalacji. Jak duży będzie spadek mocy? Na co uważać, montując panele PV? I w końcu – w jaki sposób uniknąć nadmiernego zacienienia instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Fotowoltaika a zacienienie – jak cień wpływa na wydajność instalacji?

Na początku warto powiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna pracuje również w cieniu. Niestety, powoduje on znaczący spadek jej wydajności, a co za tym idzie – obniża ilość wytwarzanej przez nią energii elektrycznej. Z czego to wynika?

Panele fotowoltaiczne tworzone są z pojedynczych ogniw krzemowych, które łączy się szeregowo. Jeżeli więc cień padnie wyłącznie na jeden panel, skutkować to będzie spadkiem mocy wszystkich paneli w łańcuchu (wydajność całego panelu jest równa wydajności najsłabszego ogniwa). Efekt? Obniżenie wydajności całej instalacji PV.

Zacienienie paneli fotowoltaicznych może być więc sporym problemem. Dlatego kluczową kwestią dla każdego właściciela fotowoltaiki powinno być unikanie zacienienia.

Jak uniknąć zacienienia paneli fotowoltaicznych?

Istnieje kilka sposobów na to, by ograniczyć ryzyko związane z zacienieniem paneli PV do minimum. Kluczem do sukcesu jest oczywiście wybór odpowiedniego miejsca na montaż instalacji. Warto umieścić ją z dala od innych budynków, słupów energetycznych, kominów czy drzew, które mogłyby rzucać cień na panele fotowoltaiczne i tym samym obniżać ich wydajność.

Bardzo istotną kwestią jest również kierunek oraz kąt montażu paneli. Warto układać je w najbardziej nasłonecznioną stronę, a więc na południe, a także pod optymalnym dla naszej szerokości geograficznej kątem 35 stopni. W przypadku montażu na dachu płaskim specjaliści sugerują również montaż poziomy – dzięki temu, w miarę przesuwania się cienia, kolejne łańcuchy ogniw będą odsłaniane, co pozwoli na szybsze przywrócenie im pełnej wydajności. W przypadku pionowego ułożenia paneli pełna moc zostanie osiągnięta dopiero po całkowitym odsłonięciu wszystkich modułów.

Problem zacienionych paneli fotowoltaicznych częściowo eliminują również nowe technologie takie jak:

  • optymalizatory mocy, które wyszukują maksymalny punkt mocy dla każdego modułu i tym samym pozwalają na zwiększenie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej – również w przypadku zacienienia paneli PV;
  • diody bypass (bocznikujące), które montuje się w skrzynce przyłączeniowej na tylnej stronie modułu i łączy równolegle z łańcuchem 20–24 ogniw – pozwalają one na przepływ prądu z pominięciem zacienionego ogniwa;
  • panele wykonane w technologii Half Cut, które składają się z ogniw ciętych na pół, co w praktyce oznacza o połowę mniejszą powierzchnię ogniwa – takie rozwiązanie sprawia, że w przypadku zacienienia straty mocy będą nawet czterokrotnie mniejsze niż w przypadku standardowych ogniw.

Masz pytania? Napisz do nas