Jak wybrać najlepsze miejsce na panele fotowoltaiczne? Najważniejsze zasady

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej ma ogromny wpływ na wydajność paneli. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim znalezienie odpowiedniego miejsca. Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, by osiągały najwyższą sprawność i były w stanie zaspokoić Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną? Sprawdźmy!

Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy gruncie?

Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu. Dzięki temu panele nie będą zajmowały miejsca na działce, a dostęp do nich będzie ograniczony, co zmniejszy ryzyko ich kradzieży czy uszkodzenia przez ludzi czy zwierzęta.

Niestety, czasami kształt, stan, rodzaj albo wielkość dachu uniemożliwiają montaż systemu. W takiej sytuacji doskonałą alternatywą jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Dzięki odpowiedniej konstrukcji wsporczej możliwe jest umieszczenie paneli w odpowiednim kierunku i pod takim kątem, by pracowały one z dużą wydajnością.

Wybór rozwiązania jest więc uzależniony od Twoich możliwości i potrzeb – niezależnie od tego, które wybierzesz, będziesz mógł cieszyć się sprawnie działającą fotowoltaiką.

Kąt nachylenia i kierunek paneli fotowoltaicznych, czyli podstawa sprawnego systemu

Bez względu na to, czy zamontujesz instalację PV na dachu, czy na gruncie, kluczem do jej wydajności będą odpowiedni kąt nachylenia oraz kierunek względem stron świata. Jak zamontować panele fotowoltaiczne we właściwy sposób?

  • Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 30–40 stopni. Minimalny wynosi natomiast 15 stopni. Jeżeli dysponujesz płaskim dachem albo montujesz instalację na gruncie, niezbędne okaże się zastosowanie wspomnianej wcześniej konstrukcji wsporczej.
  • Optymalny kierunek paneli fotowoltaicznych to południe, ponieważ wtedy będą one osiągały największą wydajność. Jeżeli nie jest to możliwe, w grę wchodzi także montaż modułów na południowy–wschód lub południowy–zachód – instalacja będzie produkowała mniej energii, jednak różnice wyniosą zaledwie kilka procent.

Niekorzystnym rozwiązaniem dla właścicieli fotowoltaiki jest montaż paneli w kierunku północnym. W takiej sytuacji nie osiągną one wystarczającej wydajności, dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy pomogą znaleźć najlepszą alternatywę.

Montaż instalacji fotowoltaicznej w miejscach niezacienionych – bardzo istotna kwestia!

Panele fotowoltaiczne powinny mieć stały dostęp do promieni słonecznych. Nawet ich niewielkie zacienienie może doprowadzić do znacznego zmniejszenia uzysków energetycznych. Jeżeli więc istnieje ryzyko, że na moduły padać będzie cień rzucany przez budynek albo drzewo, warto poszukać innego miejsca do montażu instalacji fotowoltaicznej lub zastosować optymalizatory mocy, które wpłyną na poprawę wydajności paneli w przypadku zacienienia lub nierównego kata nachylenia modułów fotowoltaicznych. Zacienienie mogą powodować też zalegające na panelach liście, gałęzie czy śnieg, dlatego warto regularnie je usuwać.

Pamiętaj! Jeżeli decydujesz się na fotowoltaikę, warto podczas instalacji kierować się aspektami praktycznymi. Mówiąc prościej, wybieraj takie miejsca, dzięki którym zyskasz łatwy dostęp do swoich paneli, co pozwoli Ci na ich bezproblemowe czyszczenie. Ułatwi to także pracę serwisantom.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne? Zaufaj specjalistom!

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych nie jest zalecany. Korzystając z usług specjalistów, unikniesz błędów i zyskasz pewność, że Twoja fotowoltaika będzie wytwarzała optymalne ilości energii.

Pamiętaj, że w Fiberlink zapewniamy kompleksowy montaż instalacji fotowoltaicznych, oferując przy tym fachowe wsparcie w wyborze odpowiedniego miejsca.

Masz pytania? Napisz do nas