Jaką pojemność powinien mieć magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Magazyny energii dla fotowoltaiki stają się coraz częściej wybieranymi rozwiązaniami. Zapewniają bezpieczeństwo energetyczne i pozwalają wykorzystywać wytworzony przez instalację PV prąd w dowolnym momencie. Jednak, chcąc mieć pewność, że urządzenie okaże się funkcjonalne i opłacalne, warto skupić się na jego parametrach, zwłaszcza pojemności. Sprawdź, jak dobrać wielkość magazynu energii, aby dobrze służył Ci on na przestrzeni wielu lat!

Przeciętna pojemność magazynu energii dla domu jednorodzinnego

Kluczową kwestią w kontekście wyboru odpowiedniej pojemności magazynu energii jest zwrócenie uwagi na dwa aspekty – dobowe zapotrzebowanie domu na energię elektryczną oraz średnią dobową ilość prądu wytwarzaną przez instalację fotowoltaiczną (lub inną instalację OZE). Dzięki temu zyskasz możliwość dopasowania urządzenia do swojego systemu i będziesz mógł efektywnie gromadzić, a następnie wykorzystywać nadwyżki prądu gromadzone w magazynie energii. Jaka pojemność jest wybierana najczęściej przez użytkowników prywatnych?

Dla domów jednorodzinnych o powierzchni 100 m2 optymalne są zazwyczaj magazyny energii o pojemności do 10 kWh. W zależności od wymienionych wyżej czynników, a także uśrednionych wartości dla wszystkich słonecznych dni roku, ich wielkości mogą jednak wahać się od 5 do  24 kWh. Trzeba pamiętać że magazyny energii można rozbudowywać. W momencie gdy nasz magazyn energii nie zaspokaja naszych potrzeb istnieje możliwość rozbudowania go o kolejne baterie.

Dlaczego ustalenie odpowiedniej pojemności magazynu energii jest tak istotne?

  • Zbyt mała pojemność urządzenia sprawi, że nie będzie ono wydajnie współpracować z fotowoltaiką, w związku z czym niemożliwe okaże się zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego mieszkańców.
  • Zbyt duża pojemność urządzenia doprowadzi do nadmiernych kosztów, w związku z czym uzyskanie zwrotu z inwestycji może być trudne.

Jaki magazyn energii? Pojemność dopasowuj w oparciu o audyt energetyczny!

Podstawą dopasowania odpowiedniej pojemności magazynu energii jest audyt energetyczny przeprowadzany przez specjalistów. Okazuje się bowiem, że parametry urządzenia ustala się nie tylko na podstawie mocy instalacji fotowoltaicznej oraz zapotrzebowania energetycznego domu. Pod uwagę należy wziąć również sposób ogrzewania domu, technologię, w jakiej został zbudowany, a nawet zastosowane do jego ocieplenia materiały izolacyjne.

W Fiberlink zapewniamy kompleksowe wsparcie w tym zakresie – nie tylko oferujemy wysokiej klasy magazyny energii, ale również pomagamy w ich doborze. Dbamy również o montaż urządzenia oraz połączenie go z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu dajemy Ci pewność, że zyskasz maksymalne bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści udzielą Ci niezbędnych informacji i przeprowadzą audyt energetyczny.

Magazyn energii – dobowy, tygodniowy czy sezonowy?

Wybierając magazyn energii, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność, ale także jakość wykonania oraz cykl pracy. Właścicielom domów jednorodzinnych poleca się urządzenia dobierane do dobowego zużycia energii, ponieważ każde gospodarstwo posiada indywidualny profil zużycia prądu. Takie rozwiązanie pracuje cały czas i ładuje się w ciągu dnia, zapewniając możliwość korzystania z nadwyżek energii na bieżąco.

Masz pytania? Napisz do nas