Kiedy jest najlepszy czas na założenie fotowoltaiki?

Nie istnieją z góry narzucone normy, które mówiłyby o tym, kiedy można, a kiedy nie należy zakładać fotowoltaiki. Co więcej, panele PV można zamontować o dowolnej porze roku – w końcu to od inwestora zależy, kiedy zdecyduje się na niezależność energetyczną oraz oszczędzanie. Warto jednak zwrócić uwagę na korzyści, jakie niesie założenie fotowoltaiki wiosną – według specjalistów to właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by zainwestować w instalację PV. Z czego to wynika?

Wiosna, czyli najlepszy czas na założenie fotowoltaiki

Jak powszechnie wiadomo, instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, wykorzystując energię słońca. Im więcej promieni padać będzie na panele, tym osiągną one większą wydajność. W Polsce, ze względu na położenie geograficzne, najwięcej słonecznych dni jest właśnie w okresie wiosenno-letnim. I to właśnie główny powód, dla którego założenie fotowoltaiki w tym czasie jest najlepszym pomysłem – decydując się na to w kwietniu lub maju, możesz liczyć na wysoką wydajność swojej instalacji PV i największe oszczędności. Okres najefektywniejszej produkcji energii elektrycznej przez panele trwać będzie aż do września.

To jednak nie wszystko. Duże nasłonecznienie w okresie wiosenno-letnim sprawia, że zyskasz możliwość sprzedawania nadwyżek wyprodukowanego przez instalację prądu i późniejszego wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży zgromadzonych w depozycie prosumenckim – np. jesienią czy zimą, gdy efektywność paneli PV nie będzie tak wysoka. Warto zwrócić uwagę także na inne benefity – decydując się na montaż fotowoltaiki wiosną, zyskasz pewność, że korzystanie np. z klimatyzacji latem będzie o wiele tańsze. To z kolei przełoży się nie tylko na duże oszczędności, ale i codzienny komfort wszystkich domowników.

Uwaga! Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad tym, czy zamontować panele fotowoltaiczne, być może w podjęciu decyzji pomogą Ci dofinansowania, dzięki którym zdecydowanie obniżysz koszt całej inwestycji. 22 kwietnia weszła w życie nowa odsłona programu Mój Prąd (5.0), która przyniesie wiele korzyści przyszłym prosumentom. To kolejny powód, dla którego warto już teraz założyć fotowoltaikę.

Czy można zamontować panele fotowoltaiczne jesienią lub zimą?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Nie istnieją pod tym kątem żadne regulacje czy przeciwwskazania – jeżeli więc z jakichś powodów uznasz, że montaż paneli fotowoltaicznych będzie dla Ciebie najkorzystniejszy jesienią lub zimą, nie ma problemu. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że mniejsze nasłonecznienie od października do marca spowoduje nieco niższą wydajność instalacji PV i uniemożliwi Ci cieszenie się jej pełną sprawnością.

Pewnym utrudnieniem są też niesprzyjające warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg czy mróz, które jesienią i zimą występują w Polsce bardzo często. Mogą dać się we znaki podczas montażu paneli. To kolejny powód, który przemawia za tym, by zakładanie fotowoltaiki odbywało się wczesną wiosną.

Masz pytania albo chciałbyś już teraz skorzystać z ogromnych możliwości, jakie daje fotowoltaika? Zapraszamy do kontaktu. Specjaliści Fiberlink nie tylko pomogą Ci w doborze optymalnej instalacji, ale również pomogą w pozyskaniu finansowania na korzystnych warunkach i oczywiście zamontują panele w wybranym miejscu. Wykorzystaj potencjał fotowoltaiki już teraz i ciesz się niezależnością energetyczną w dobie stale rosnących cen prądu!

Masz pytania? Napisz do nas