Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu – czy to możliwe i opłacalne?

Panele fotowoltaiczne mogą przynosić wiele korzyści, ale pod jednym warunkiem – powinny zostać odpowiednio zamontowane. Najczęściej instaluje się je na dachach skośnych, ponieważ nie wymaga to korzystania z dodatkowych wsporników – ponieważ moduły w takim przypadku są już usytułowane pod odpowiednim kątem. A co z dachem płaskim? Czy instalacja fotowoltaiczna może zostać na nim zamontowana i być tak samo wydajna? Sprawdźmy!

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim – to możliwe!

Instalacja fotowoltaiczna może być montowana nie tylko na dachu skośnym, ale również płaskim. Wystarczy tylko zastosować specjalne wsporniki, dzięki którym panele zostaną ulokowane pod odpowiednim kątem. Co więcej, rozwiązanie to często okazuje się o wiele bardziej wszechstronne, ponieważ w wielu przypadkach możliwe jest wykorzystanie całej powierzchni dachu (a nie tylko części z południową ekspozycją, jak w przypadku dachów skośnych).

Kluczem do sukcesu jest właściwa konstrukcja wsporcza. Najczęściej wykonuje się ją z lekkiego, ale odpornego na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne aluminium, które sprawdzi się bez względu na rodzaj wykończenia dachu. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać odpowiedni kąt nachylenia paneli, który powinien wynosić minimum 15 stopni. Dzięki temu okażą się one nie tylko wystarczająco efektywne, ale również nie będą zalegały na nich śnieg lub inne zabrudzenia, które mogłyby zmniejszać wydajność całej instalacji.

O czym należy pamiętać, montując panele fotowoltaiczne na dachu płaskim?

Kąt nachylenia to nie wszystko. Montując panele PV na dachu płaskim, należy zwrócić uwagę na kilka innych, bardzo istotnych kwestii.

  • Kierunek ułożenia paneli. Podobnie jak w przypadku dachów skośnych panele fotowoltaiczne powinny zostać skierowane na południe. Dzięki temu będą maksymalnie efektywne i pozwolą na produkcję odpowiedniej ilości energii.
  • Przygotowanie dachu. Przed montażem fotowoltaiki warto upewnić się, czy dach posiada odpowiednią hydroizolację, a jego powierzchnia jest wystarczająco trwała, by znieść dodatkowe obciążenie w postaci paneli i konstrukcji wsporczej. Instalacje PV można montować zarówno na blachodachówce czy papie, jak i dachach pokrytych membraną – do każdego z tych rozwiązań trzeba dostosować konstrukcję przystosowaną do pokrycia dachowego.
  • Solidne przytwierdzenie. Kluczową rolę odgrywa tu wspomniana konstrukcja wsporcza, która pozwala dokładnie przytwierdzić panele do dachu. Można przymocować ją bezpośrednio do blachy lub wylewki betonowej albo zastosować odpowiednie obciążenia balastowe, dzięki czemu instalacja nie będzie złączona bezpośrednio z dachem płaskim. Decydując się na tę drugą opcję, należy dopasować ilość i wagę obciążeń, by nie stanowiły one zagrożenia dla połaci.

Nie istnieją większe ograniczenia związane z montażem paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich – nawet jeżeli nie posiadają one wystarczającego kąta nachylenia. Mogą działać równie efektywnie, co instalacje na dachach skośnych – wystarczy skorzystać z usług specjalistów, którzy dopasują rozwiązanie do indywidualnych potrzeb i zadbają o jego fachowy montaż.

Instalacje fotowoltaiczne na dachach płaskich – w jakich przypadkach sprawdzą się najlepiej?

Panele PV doskonale sprawdzają się na dachach płaskich wszelkiego rodzaju budynków mieszkalnych – nie tylko domów jednorodzinnych, ale również bloków czy kamienic.

Co więcej, ich montaż może okazać się szczególnie opłacalny w przypadku dużych powierzchni. Dzięki temu instalacja PV będzie w stanie produkować bardzo dużo energii, np. dla obiektów komercyjnych (zakładów produkcyjnych czy fabryk) lub instytucji (szpitali, szkół czy urzędów).

Masz pytania? Napisz do nas