Świadectwa energetyczne – co musisz wiedzieć?

28 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Wprowadziła ona kilka zmian, na które uwagę zwrócić powinni właściciele domów i mieszkań. Są one związane między innymi ze świadectwem energetycznym budynku. Sprawdź, jakie są nowe przepisy i kto powinien sporządzić charakterystykę energetyczną domu lub innego obiektu!

Co to jest świadectwo energetyczne budynku?

Zanim jednak przejdziemy do zmian w ustawie, wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest świadectwo energetyczne. To dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną,  by zaspokoić potrzeby energetyczne związane z użytkowaniem budynku lub jego części. Mowa tu między innymi o energii potrzebnej do ogrzewania i wentylacji obiektu, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także oświetlenia wnętrz (w przypadku budynków mieszkalnych).

Świadectwo energetyczne jest bardzo istotne, ponieważ umożliwia użytkownikowi domu lub mieszkania obliczenie rocznego zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie – ustalenie kosztów utrzymania budynku czy lokalu. Wszelkie kwestie związane z tym dokumentem znaleźć można w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków.

Świadectwa energetyczne – co się zmieniło po 28 kwietnia?

Do tej pory świadectwa energetyczne dotyczyły budynków wybudowanych po 2009 roku. Nowelizacja ustawy zmienia tę kwestię – od 28 kwietnia 2023 roku dokument ten jest obowiązkowy również dla domów lub mieszkań wybudowanych wcześniej i przeznaczonych do sprzedaży albo wynajmu. Informacja o świadectwie energetycznym powinna znaleźć się nie tylko w sporządzanym wspólnie z kupującym akcie notarialnym, ale również w ofercie sprzedaży/wynajmu. Co więcej, w przypadku wynajmu mieszkania kopię dokumentu należy teraz dołączać do umowy najmu. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach lub zarządcach budynku, a także osobach posiadających własnościowe/spółdzielcze/lokatorskie prawo do lokalu.

Pamiętaj! Jeżeli jesteś właścicielem domu czy mieszkania, ale nie zamierzasz go sprzedawać lub wynajmować, sporządzenie świadectwa energetycznego nie będzie od Ciebie wymagane.

To jednak nie wszystkie zmiany. Od 28 kwietnia 2023 roku obowiązkowe świadectwo energetyczne dotyczy również inwestorów indywidualnych, którzy budują swój wymarzony dom. Kopię dokumentu należy dołączyć do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektu. Obowiązek ten nie dotyczy wyłącznie:

  • domów do 70 m2 zabudowy, które przeznaczone są do własnych celów mieszkaniowych;
  • budynków podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków lub używanych jako miejsce kultu religijnego;
  • budynków gospodarczych lub przemysłowych, które nie zostały wyposażone w instalacje zużywające energię (poza oświetleniem);
  • budynków mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż przez cztery miesiące w roku;
  • budynków wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
  • gospodarstw rolnych, których wskaźnik EP (zużycia energii pierwotnej) nie jest wyższy niż 50 kWh/(m2*rok).

Komu zlecić wykonanie świadectwa energetycznego i ile to kosztuje?

Wystawienie świadectwa energetycznego należy zlecić uprawnionej osobie, która została wpisana do rejestru Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Koszt takiego dokumentu to kilkaset złotych (mniej zapłacą za niego właściciele mieszkań, a nieco więcej domów jednorodzinnych). Warto jednak ponieść ten koszt, ponieważ kara za brak świadectwa energetycznego jest bardzo wysoka i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Masz pytania? Napisz do nas