Stacja ładowania aut elektrycznych w domu – czy da się to zrobić i jak zasilić ją fotowoltaiką?

W naszym kraju z roku na rok przybywa właścicieli samochodów elektrycznych. Pod koniec 2022 roku zarejestrowanych w Polsce było już ponad 31 tysięcy takich pojazdów. Oznacza to, że rośnie zapotrzebowanie na stacje ładowania aut elektrycznych – nie tylko tych dostępnych przy drogach, ale również w domach. Dzisiaj, w dobie nowoczesnych rozwiązań, możesz zainwestować w taką prywatną stację ładowania i… oszczędzać!

Stacja ładowania aut elektrycznych w domu, czyli niezależność i oszczędność

Wielu właścicieli samochodów elektrycznych, w celu naładowania pojazdu, wykorzystuje domowe gniazdka o napięciu 230 V i mocy 2300 W. Jest to rozwiązanie tańsze niż korzystanie z publicznych stacji ładowania pojazdów, ale ma jedną wadę – trwa nawet kilkanaście godzin.

Dlatego coraz więcej osób inwestuje w domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, nazywane wallboxami. Mogą one posiadać różne parametry, dopasowane zarówno do indywidualnych potrzeb właściciela, jak też konkretnego modelu samochodu. Taka przydomowa stacja zapewnia niezależność i pozwala naładować auto szybciej niż zwykłe gniazdko – dzięki temu zaoszczędzisz nawet kilka godzin!

Wallbox to również inwestycja niezwykle opłacalna, zwłaszcza w porównaniu do publicznych ładowarek. Korzystając z prywatnej stacji, możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście-kilkadziesiąt złotych na jednym ładowaniu. W jeszcze korzystniejszej sytuacji są osoby, które posiadają panele fotowoltaiczne.

Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego a fotowoltaika

Stację szybkiego ładowania samochodu można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, która produkuje prąd bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Wytworzona w ten sposób energia może być przekazywana do akumulatora w pojeździe, co zapewni jeszcze większe oszczędności. Samochód można ładować w ten sposób na bieżąco, w trakcie pracy paneli fotowoltaicznych, albo wykorzystać do tego nadmiar wytworzonej przez nie energii. Jest to rozwiązanie dużo bardziej opłacalne niż przekazywanie nadwyżek do sieci energetycznej.

Wszystko to sprawia, że właściciele instalacji PV mogą ładować swój samochód elektryczny praktycznie za darmo. Do innych korzyści, jakie płyną z takiego rozwiązania, zaliczamy również:

  • szybkość ładowania – cały proces trwa nawet o kilka godzin krócej niż ładowanie auta ze zwykłego gniazdka,
  • łatwość ładowania – wystarczy podłączyć znajdującą się w stacji wtyczkę bezpośrednio do samochodu elektrycznego,
  • ekologię – ładowanie samochodu elektrycznego odbywa się przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, co jest przyjazne środowisku naturalnemu.

Czy warto inwestować w przydomowe stacje ładowania?

Jak najbardziej! Posiadając takie rozwiązanie we własnym domu, Twój samochód elektryczny będzie zawsze gotowy do jazdy, a Ty nie zostaniesz zmuszony do ciągłego poszukiwania publicznych stacji ładowania. Szczególnie polecane jest połączenie takiego rozwiązania z fotowoltaiką – dzięki temu zyskasz niezależność i bardzo duże oszczędności.

Aby dopasować wielkość instalacji PV do zapotrzebowania samochodu, wystarczy poznać szacowany roczny przebieg oraz zużycie energii za kilometr. Specjaliści naszej firmy pomogą Ci w wyborze takiej instalacji, która umożliwi szybkie i efektywne zasilanie auta – bez względu na jego model!

Masz pytania? Napisz do nas