Aktualnie jesteśmy świadkami prawdziwego „boomu” na fotowoltaikę – systemy wytwarzające prąd z promieniowania słonecznego cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, jak i właścicieli firm. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania umożliwiające optymalizowanie pracy instalacji PV. Należą do nich m.in. systemy zarządzania energią HEMS/EMS. Czym są, dlaczego warto w nie inwestować i ile kosztują? Sprawdźmy!
System zarządzania energią (ang. Energy Management System) to zaawansowany zespół narzędzi i technologii, który jest odpowiedzialny za monitorowanie, kontrolowanie oraz optymalizowanie zużycia energii w budynku. Stosuje się go w celu:
Jeszcze do niedawna systemy zarządzania energią były stosowane głównie w sektorze energetycznym i przemyśle, jednak od jakiegoś czasu stanowią wsparcie również dla właścicieli gospodarstw domowych. Mogą współpracować z instalacjami fotowoltaicznymi, umożliwiając bardziej efektywne wykorzystywanie energii odnawialnej, co przekłada się m.in. na większe oszczędności.
Systemy zarządzania energią mogą składać się z różnych elementów, w zależności od rodzaju i przeznaczenia. Te najprostsze to najczęściej pojedyncze urządzenia służące do monitorowania i zarządzania energią, zaś bardziej zaawansowane zawierają liczne komponenty, do których zaliczamy:
Współcześnie produkowane systemy zarządzania energią są wyposażone także w specjalne platformy sterujące (np. w postaci aplikacji mobilnych), za pomocą których użytkownik może nie tylko kontrolować pracę poszczególnych elementów, ale również ingerować w proces zarządzania energią (np. poprzez wydawanie konkretnych poleceń).
Systemom zarządzania energii często towarzyszą tajemnicze skróty HEMS i EMS. Co oznaczają i czym się różnią?
W obu przypadkach celem systemu zarządzania energią jest wspieranie użytkowników w zakresie autokonsumpcji energii elektrycznej oraz optymalizacji efektywności energetycznej budynku.
Tak, a wynika to z wielu zalet, jakie posiada inteligentny system zarządzania energią. Fotowoltaika może być dzięki niemu jeszcze bardziej efektywna i opłacalna, co sprawia, że na tego rodzaju połączenie decyduje się coraz więcej inwestorów. Co zyskasz, stawiając na system HEMS/EMS?
Uwaga! Współczesne systemy zarządzania energią HEMS/EMS mogą współpracować również z magazynami energii dla fotowoltaiki, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie nadwyżek prądu wytwarzanego przez instalację PV.
Cena, jaką należy zapłacić za inteligentny system zarządzania energią, zależy od kilku czynników – przede wszystkim stopnia jego zaawansowania, funkcji, poziomu automatyzacji czy wielkości instalacji. Najprostsze rozwiązania, z których mogą skorzystać właściciele niewielkich instalacji PV, kosztują ok. 1000 zł, zaś te najbardziej rozbudowane nawet kilkanaście tysięcy zł.