Jak w łatwy sposób zweryfikować stabilność internetu?

Wielu użytkowników sieci zwraca uwagę wyłącznie na szybkość przesyłania i pobierania danych. Download i upload to ważne parametry, jednak nie można zapominać o stabilności łącza. Czym jest stabilność internetu, za co odpowiada i jak ją sprawdzić? Przekonajmy się!

Czym jest stabilność internetu?

Oprócz uploadu i downloadu stabilność jest jednym z najważniejszych parametrów, mówiących nam o jakości połączenia. Stabilność tożsama jest z brakiem opóźnień, zakłóceń czy spadkami prędkości. Jak rozpoznać obniżoną stabilność? Najczęściej taki stan wiąże się z długim wczytywaniem stron, często występującym zrywaniem połączenia, utrudnioną transmisją w czasie wideokonferencji czy opóźnieniami (lagami) w trakcie rozgrywek.

Stabilność łącza to bardzo istotny parametr szczególnie dla graczy i streamerów. Nawet najmniejsze opóźnienie w przesyłaniu danych może spowodować poważne utrudnienia podczas ich pracy. Stabilność jest ważna również dla użytkowników, którzy często korzystają z opcji wideokonferencji. Zmieniająca się jakość połączenia czy też zrywanie połączenia internetowego w trakcie biznesowych obrad online, to sytuacja niedopuszczalna.

Jak sprawdzić stabilność łącza?

Aby sprawdzić stabilność swojego połączenia internetowego, nie musisz instalować żadnych dodatkowych programów czy aplikacji. Wszystkie potrzebne dane odczytasz dzięki możliwościom swojego systemu operacyjnego. Jak to zrobić?

Na początku uruchom wiersz poleceń. Znajdziesz go w menu startowym. Możesz również użyć skrótu klawiszowego Win+R. Następnie otwórz konsolę CMD i wpisz polecenie: ping 8.8.8.8 (adres serwera DNS Google) i wciśnij Enter. W tym momencie rozpocznie się przesyłanie pakietów ICMP do serwera DNS. Po chwili na ekranie pojawi się informacja, mówiąca o tym, ile pakietów zostało dostarczonych, a ile utracono. Dodatkowo otrzymamy informację odnośnie czasu odpowiedzi z serwera liczoną w milisekundach. Odczytaj dokładnie wyniki pomiaru. Jeśli zauważysz wysoki procent utraconych pakietów bądź czasy odpowiedzi będą wydłużone, będzie oznaczało to, że Twoje łącze cechuje się niską stabilnością. Co może powodować takie wyniki?

Jakie czynniki wpływają na stabilność połączenia?

Jeśli chodzi o stabilność łącza, duże znaczenie ma rodzaj posiadanego łącza. Obecnie największą stabilnością charakteryzują się łącza światłowodowe, które wyprzedzają pod tym względem internet radiowy i mobilny. Są one odporne m.in. na przeszkody architektoniczne czy działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Właśnie z tego względu warto zdecydować się na jedną z ofert internetu światłowodowego, która dostępna jest w Fiberlink.

 

Jeżeli chcesz uniknąć różnorodnych zakłóceń, zwłaszcza w działaniu sieci bezprzewodowej, zadbaj o odpowiednie umieszczenie routera. Najlepiej, aby znalazł się pośrodku mieszkania lub najbliżej urządzeń, które korzystają z Wi-Fi. Mieszkańcy dwupoziomowych budynków, powinni natomiast zdecydować się na wzmacniacze sygnału. W Fiberlink znajdziesz opcję Wi-Fi+, która dedykowana jest właśnie dla osób posiadających przestronne i wielokondygnacyjne mieszkania bądź domy.

Co więcej, jeśli chcesz korzystać z wydajnego i stabilnego łącza, nie możesz dopuścić do przeciążenia połączenia. Kiedy do sieci podłączonych jest zbyt dużo urządzeń, może ono nie radzić sobie z ich obsługą. Warto wówczas postawić na pakiet internetowy o większej przepustowości, który pogodzi potrzeby wszystkich użytkowników. Stabilność łącza może być także zachwiana przez obecność wirusów. Jeśli chcesz ustrzec się przed atakami hakerskimi, pamiętaj o bezpiecznym korzystaniu z internetu, a także wyposażeniu się w dobry program antywirusowy.

Masz pytania? Napisz do nas