Słaby sygnał internetowy w domu – przyczyny i rozwiązania

Internet jest dziś obecny w zdecydowanej większości polskich domów. Korzystają z niego wszyscy domownicy, używając go do pracy i nauki, do rozrywki i komunikacji, jak i czytania bieżących informacji na temat wydarzeń z kraju i świata. Nic więc dziwnego, że kiedy sygnał Wi-Fi nieoczekiwanie słabnie, ma to niebagatelny wpływ na płynność i wygodę korzystania z sieci, a co za tym idzie także komfort domowników. Co najczęściej stoi za zbyt słabym sygnałem internetowym i jak radzić sobie z tym problemem?

Poznaj przyczynę, aby znaleźć rozwiązanie

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że o ile efekt w postaci słabego sygnału Wi-Fi jest jeden, stojących za nim przyczyn może być zdecydowanie więcej. Źródłem problemu może być zarówno nasz komputer, jak i router, a także wiele różnych czynników zewnętrznych. Aby móc w pełni efektywnie wyeliminować problem słabego sygnału internetowego, warto przede wszystkim poznać jego powód. Możemy zrobić to sami, albo poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów z, serwisu technicznego operatora.

Słaby sygnał internetowy – 5 najczęstszych przyczyn

Przyczyn stojących za słabym połączeniem sieciowym w naszym domu może być oczywiście wiele. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej 5 z nich.

Źle ustawiony router

Przede wszystkim, jeśli zauważymy, że sygnał sieci Wi-Fi jest zdecydowanie za słaby, powinniśmy sprawdzić i przeanalizować ustawienie naszego routera Urządzenie należy ustawić w możliwie jak najmniej osłoniętym miejscu, na wysokości około półtora metra. Jeśli podpięcie do routera znajduje się pod łóżkiem, w szafie,za solidną, grubą ścianą, czy nawet na osobnym piętrze z ogrzewaniem podłogowym, możemy spodziewać się, że emitowany przez urządzenie sygnał będzie miał problem z dotarciem do naszego komputera czy telefonu.

Niska częstotliwość

Za słabym sygnałem sieci stać może również automatycznie przestawiająca się, zbyt niska częstotliwość pracy urządzenia. Nierzadko zdarza się, że po sprawdzeniu słabo działającego routera okazuje się, że jego częstotliwość to 2,4 GHz, a więc poziom wykorzystywany także przez niektóre z urządzeń małego AGD, sterowane zabawki, konsole gamingowe czy inne, drobne urządzenia elektroniczne, przez co te urządzenia mogą się wzajemnie zakłócać. W takiej sytuacji zmiana częstotliwości naszego routera na 5 GHz, powinna znacznie poprawić sytuację.

Inni użytkownicy sieci

Jeśli prędkość przesyłu sygnału do naszego komputera jest zbyt niska, warto sprawdzić, ile innych urządzeń podpiętych jest do sieci. Zbyt duża liczba sprzętów w połączeniu ze słabą, a nawet standardową mocą routera może spowodować osłabienie sygnału internetowego. Warto więc odłączyć dodatkowe, rzadko używane urządzenia, ale także zmienić hasło dostępu do domowej sieci, aby mieć pewność, że nie będzie korzystać z niej nikt poza domownikami.

Wirusy komputerowe

Problem słabego sygnału internetowego swoje źródła może mieć również poza samą siecią czy routerem Wi-Fi. Nierzadko zdarza się bowiem, że przyczyną problemu jest sam komputer, a dokładniej obecne w nim wirusy. Zainfekowany złośliwymi, niepożądanymi oprogramowaniem sprzęt może mieć problem z odbiorem sieci. Warto więc regularnie, sprawdzać stan swojego sprzętu i wykonywać jego skan oraz czyszczenie.

Nieaktualne oprogramowanie

Ostatnią z najczęstszych przyczyn stojących za słabym sygnałem internetowym jest przestarzałe oprogramowanie. Problemy z siecią wywołać może zarówno nieaktualne już oprogramowanie routera, jak i systemu operacyjnego czy nawet programu antywirusowego. Aby uniknąć przestojów w odbiorze sieci, warto więc regularnie aktualizować programy i systemy na swoich urządzeniach.

 

Jeśli zastosowałeś te wszystkie zabiegi dla poprawy swojego sygnału Wi-Fi w swoim domu, a w dalszym ciągu w niektórych pomieszczeniach nie możesz cieszyć się silnym sygnałem, na Twoje życzenie zainstalujemy i skonfigurujemy 1, 2 lub 3 dodatkowe punkty dostępowe w ramach usługi dodatkowej Wi-Fi+.

Skontaktuj się z nami i zapytaj o usługę Wi-Fi+ od Fiberlink.

Masz pytania? Napisz do nas