W dzisiejszych czasach niemal wszystkie firmy mają dostęp do internetu, w związku z czym są narażone na liczne cyberzagrożenia. Ochrona przed nimi jest kluczowa, by wrażliwe dane gromadzone przez organizację nie trafiły w niepowołane ręce i nie zostały wykorzystane na szkodę przedsiębiorstwa. Sprawdź zatem, jak zadbać o cyberbezpieczeństwo firmy!
Cyberbezpieczeństwo firmy to kluczowa kwestia w kontekście ochrony cyfrowych danych – zarówno przedsiębiorstwa, jak i klientów. Ich wyciek lub kradzież może doprowadzić do ogromnych strat finansowych, również tych wynikających z naruszenia przepisów RODO, a także wpłynąć negatywnie na reputację organizacji.
Jest to o tyle ważne, że współcześnie firmy są narażone na różnego rodzaju cyberataki, do których zaliczamy m.in.: phishing, malware, ransomware czy DDoS. Każdy z nich może wyrządzić duże szkody i zahamować rozwój przedsiębiorstwa.
Jeżeli więc prowadzisz własną działalność, powinieneś zadbać o odpowiednią ochronę przed cyberatakami. W jaki sposób? Oto 6 najważniejszych zasad!
Pracownicy często są najsłabszym ogniwem w zakresie cyberbezpieczeństwa w firmie – ich niewiedza albo brak świadomości istnienia zagrożenia może skutkować tym, że będą bardziej podatni na cyberataki.
Dlatego kluczem do ochrony danych w firmie jest przeprowadzanie wewnętrznych szkoleń w organizacji, najlepiej pod okiem ekspertów w zakresie bezpieczeństwa IT. Dzięki temu pracownicy poznają największe cyberzagrożenia, dowiedzą się, jak ich unikać i jak na nie reagować, a także zyskają niezbędną widzę dotyczącą bezpiecznego korzystania z urządzeń oraz systemów.
Wdrożenie polityki silnych haseł to kolejna ważna kwestia, które umożliwi skuteczne zabezpieczenie danych w firmie. Wymagaj od swoich pracowników stosowania złożonych, długich oraz zawierających duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne haseł, a do tego zadbaj o to, by były one regularnie zmieniane (np. co 2-3 miesiące).
Warto także rozważyć zastosowanie dwuskładnikowego uwierzytelniania, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie firmowych kont i danych. Więcej na jej temat dowiesz się z naszego artykułu pt. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA) – czym jest i dlaczego warto je stosować?
Chcąc chronić się przed złośliwym oprogramowaniem, często wykorzystywanym przez cyberprzestępców, należy zainstalować zaawansowane programy antywirusowe, zapory sieciowe oraz – w razie konieczności – systemy wykrywania włamań (IDS/IPS).
Nie można zapominać o ich regularnym aktualizowaniu (dotyczy to również innych aplikacji oraz systemów stosowanych w przedsiębiorstwie).
Pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie powinni posiadać jedynie te uprawnienia, które są niezbędne w ich codziennej pracy. Tzw. zasada minimalnych uprawnień zmniejsza ryzyko, że wrażliwe dane wpadną w niepowołane ręce – zwłaszcza jeżeli pracownik stanie się celem cyberprzestępców.
Jak skutecznie zabezpieczyć dane w firmie? Warto je szyfrować, dzięki czemu przybiorą formę nieczytelną dla osób bez odpowiedniego klucza dekodującego. Skutecznie chroni przed nieautoryzowanym dostępem i może mieć szczególnie istotne znacznie w kontekście informacji wrażliwych oraz poufnych, a także w trakcie przesyłania ich przez internet.